Про неетичну поведінку українських лікарів (I’m pissed off, guys)

Ми тут всі свої, тому можемо говорити відкрито, “не виносячи сор з ізби”. Слава про наших деяких колег розноситься по світу. Розкажу вам невеличку історію…

 

Зараз я знаходжуся на міжнародних курсах з хірургії хребта у Клівленді, де мав змогу поспілкуватися з ізраїльскими хірургами. “О! Ви з України! Ми постійно приймаємо українських пацієнтів, які приїздять через програми медичного туризму”, вигукнув нейрохірург з Тель Авіва. “Єдине, що мене бентежить”, продовжив він, “це те, що люди, яких настрахали в Україні, що їх паралізуватиме, якщо не провести операцію, насправді часто взагалі не потребують операції”.

Так”, відповів я йому, “нажаль трапляється таке, що наші лікарі виставляють діагнози, аби лише прооперувати”.

Друзі, чи ви читали цю статтю: “Врачи наживаются на лжедиагнозах*”? Автор розповідає, як українські лікарі виставляють завідомо неправильні діагнози, аби лише виписати дороге лікування або направити на операцію.

Прошу зрозуміти мене правильно. Я справді зараз знаходжуся у кращому матеріальному становищі, ніж більшість українських колег. Хтось може навіть звинуватити мене у тому, що я відірваний від реальності. Але я все одно не можу погодитися і ніколи не погоджуся з такою неетичною поведінкою. Страхати пацієнтів будь-чим, чи раком, чи параличем, аби лише змусити їх прооперуватися є неподобством, огидним та ганебним явищем.

Чи є такі випадки в Штатах? Так, трапляються. Але вони засуджуються в медичному середовищі і тому не є мейнстрімом, на відміну від України. Американська медицина у значно більшій мірі побудована на етичних принципах, ніж у нас на Батьківщині.

Подібні випадки все більше переконують у необхідності тотальної переатестації українських лікарів. Перепрошую, колеги, але серед нас є дуже багато тих, хто мусить мити машини, а не лікувати людей.

не впевнений, що це є посиланням на оригінал статті; прошу автора написати мені, якщо ні (sergiy.nesterenko@gmail.com)

Якщо вам подобаються мої дописи, будь ласка, підписуйтеся на розсилку у правому верхньому кутку.

Orthopaedic Spine Surgeon

Український лікар з Дніпропетровська, який отримав додаткове тренування у Сполучених Штатах і зараз працює спинальним хірургом у приватній практиці в Техасі.

Я залишаю за собою право видаляти коментарі не за темою та образи.

 • Георгий Пархоменко

  Из Библии. Новый Завет, Евангелие от Матфея (гл. 7, ст. 3): «И чту ты смотришь на сучок в глазе брата твоего, а бревна в твоем глазе не чувствуешь?» Не стоит большого значения придавать словам израильского коллеги, могу привести большое количество обратных примеров из собственной практики с пациентами, вернувшимися после медицинского туризма обратно в Украину.
  Недавно была большая публикация из Мурфилдского госпиталя о статистике операций не по показаниям, в том числе на здоровом органе. Думаю, что это общемедицинская проблема.

  • Sergiy Nesterenko

   Мій коментар з фейсбуку: “Друзі, пропоную згадати про цю дискусію наступного разу, коли рідня питатиме вашої поради, до якого лікаря йти, а до якого – ні. Звичайно, приклади неетичної поведінки є скрізь. В Штатах підвищений відсоток не лише гістеректомій, а і кесаревих розтинів – з тих самих причин. Але тут ідеш до незнайомого лікаря із більшою впевненістю, що все буде добре. Проблема є по всьому світу, але її поширеність та актуальність відрізняються. Тому, не треба від неї ховатися.”

 • Георгий Пархоменко

  Кстати, статья от декабря 2011 года и мнение Крымского коллеги теперь доя нас не актуально:-)))))

  • Sergiy Nesterenko

   🙂

 • Roman

  В травматологии Украины, я считаю, это явление повсеместное: расширение показаний выходит на такой уровень, что становится нормой. У нас, помимо нищенского существования врачей, проблема обусловлена еще и отсутствием стандартов лечения и контроля

 • Yevgeniya Vasylenko

  Ви дуже чітко сказали, що це ганебне і огидне явище. Тут навіть не “неетична поведінка” а реальний злочин. В офтальмолгії це явище вкрай розповсюджено. В основному це стосується необгрунтованих операцій щодо видалення кришталика ока. Я сподіваюсь що всі лікарі, які систематично інвалідізуюсь довірлівих пацієнтів запевнюючі їх в тому, що їх погіршення зору спричинено катарактою, коли воно не так, колись будуть за це відповідати. А до того часу, перед тим як погодитися на операцію по видаленню катаракти, нажаль, потрібно зазвичай 3 а то і більше консультацій у різних лікарів. Це одна з причин чому я не хочу бути частиною цієї “системи”. Сподіваюся, що нові лікарі будуть приходити в медицину, щоб відчувати задоволення не від однократної вигоди від пацієнта, а від справжньої подяки та довіри та відчуття задоволення від цього. Тільки тоді можна сподіватися на видродження людяності.

 • Veto Legato

  Я одного не пойму, как с помощью тотальной переаттестации украинских врачей Вы собираетесь определять негодяев?

  Врач может быть супер профессионалом, прекрасным практиком и теоретиком, завсегдатаем международных конференций, светочем науки и при всём этом мерзавцем, который ставит ложные диагнозы и проводи необоснованные операции…

  И с другой стороны, доктор который в своей работе руководствуется моральными принципами, не вынуждает пациентов платить, не навязывает им ненужного лечения, в итоге, с всязи со своим нищенским положением, не имеет возможности ни к самообразованию, ни посещению конференций, ни доступа к современным технологиям.

  Кто из этих двоих пройдет переаттестацию?

  • Sergiy Nesterenko

   Гарний приклад, але екстремальний, який не обов’язково описує існуючу ситуацію. Напевно більшість лікарів знаходяться між цими двома протилежностями. Призначення непотрібного лікування може відбуватися і через намагання більше заробити, і через відсутність відповідної підготовки. Звичайно, однією атестацією – сетрифікацією всього не виправиш, але без неї не можна.