Що робити, коли хтось помирає на твоїх очах. Про реанімаційні заходи.

Кожен медичний працівник у США проходить навчання з серцево-легеневої реанімації (CPR — cardiopulmonary resuscitation). Тож, коли настає час, навички, доведені до автоматизму, дозволяють врятувати чиєсь життя.

Paramedics succor a man with heart attack

Чи при вас коли-небудь помирала людина? Чи ви знаєте послідовність дій, аби врятувати чиєсь життя? Чи ви знаєте, які препарати підвищують шанси на виживання? Чи потрібно інтубувати та коли? Чи ви тримали в руках дефібрілятор?

Статистика з сайту Американської Асоціації Серця (АНА — American Heart Association) показує, що якісні реанімаційні заходи вдвічі або втричі підвищують шанси на виживання. Тому американці проводять інтенсивну роз’яснювальну роботу серед населення, аби навчити їх хоча б елементарним навичкам, що дозволять підтримувати життєдіяльність до прибуття допомоги. Подібні заходи відбуваються і в інших країнах Заходу. Ось приклад інформаційної кампанії з Британії:

Стосовно Україні, пропоную почати навіть не з пересічних громадян, а з медичних працівників. Чи кожна медична сестра знає, що робити, коли пацієнт падає непритомний? Як щодо кожного лікаря? Чи кожен знає відповіді на запитання на початку цього допису?

Досить показовим є випадок, що стався декілька років тому в західній Україні. На якихось урочистих заходах брала участь місцева медична верхівка з обласного відділу охорони здоров’я та медичні світила. Комусь з керівництва відділу стало зле. Людина знепритомніла, і все, що змогли зробити медики, які його оточували, це розстібнути комір, поливати водою та кричати: “Васю! Васю!”. Вася помер, не дочекавшись якісних реанімаційних заходів.

Чи ця ситуація краща у Сполучених Штатах? Так, краща. Згідно з інформацією від AHA, в той час, коли з людей з гострою серцевою недостатністю, що сталася поза лікарнею, виживають лише вісім відсотків, показники виживання в лікарнях — від 20 до 50. Непогано, якщо врахувати, що йдеться про життя або смерть. Скільки цей відсоток становить в Україні?

Яким чином можна організувати навчання серцево-легеневій реанімації? Як завжди, не треба вигадувати чогось нового. Для початку можна лише подивитися, як це роблять за кордоном. Проходження курсів CPR та отримання сертифікату є обов’язковим для кожного лікаря та медичної сестри — без нього просто не приймуть на роботу. Після того, підтримання навичок вимагає проходження курсу та ресертифікації кожні два роки. Крім медичних працівників ці курси є обов’язковими для парамедиків: співробітників швидкої допомоги, пожежників та поліцейських.

Курси мають два рівня складності — BLS (Basic Life Support) та ACLS (Advanced Cardiovascular Life Support). BLS навчає правилам непрямого масажу серця, штучного дихання та використання дефібрилятора, ACLS — використання медичних препаратів, виявлення та корекції причин зупинки серця.

Теоритичну частину можна пройти онлайн на сайті АНА. Отримання ж сертифікату вимагає відпрацювання та здачу практичних навичок в класі з інструктором. Великі медичні центри звичайно мають своїх інструкторів, проте, більшість людей проходять навчання у невеликих центрах, які отримують ліцензію від American Heart Association.

Більше інформації з цього питання можна знайти на сайті American Heart Association.

BLS ACLS

Orthopaedic Spine Surgeon

Український лікар з Дніпропетровська, який отримав додаткове тренування у Сполучених Штатах і зараз працює спинальним хірургом у приватній практиці в Техасі.

Я залишаю за собою право видаляти коментарі не за темою та образи.

 • Yevgeniya Vasylenko

  Дякую. Але мені дещо досі не зрозуміло. Якщо лікар знаходиться поблизу місця нещасного випідку та є його свідком, і вирішує допомогти людині, то чи працює для нього закон доброго самаритянина, тобто чи працює тут його сертіфикат чи ні? Наприклад. Лікар стає свідком пожежі, бачить людину, що лежить біля палаючого дому, серед уламків, віришує відтягти її подалі від дому, абі на нього не впали елементи будівлі. Швидка викликана. Людина дихає часто, має слабкий пульс. При перетягуванні трапляється зміщення уламка перелому, розрив крупної артерїі та людина помирає від внутрішньої кровотечї не дочекавшись швидкої. Напевно справа буде віришуватіся у суді. Що б вирішив суд якщо б допомогу надавал звичайна людина ябо якщо лікар? Чи повинен лікар НЕ в межах свого лікарського закладу працювати згїдно протоколу?

  • Sergiy Nesterenko

   Закон доброго самарянина завжди діє по відношенню до медичних працівників, які діють з доброї волі не під час виконання службових обов’язків та не отримують за це матеріальної винагороди. Проте, все одно, вимагається бути обережним та уникати шкоди.

   Як приклад: за ребра, переламані під час масажу серця засудити не зможуть, проте якщо лікар виколить непритомному пацієнту око, то швидше за все будуть проблеми.

   Інше, більше суперечливе запитання: “Чи може лікар на законних підставах НЕ надати допомогу?”. Я не впевнений, але з юридичного боку – здається, що так. У цьому випадку це швидше моральне, а не юридичне питання.